Munkavédelem célja
Minden dolgozó személy természetes igénye hogy egészséges, jó munkakörülmények között, biztonságosan végezhesse teendőit, feladatait. Hiszen a közeg, a megfelelő munkavédelem, a munkafeltételek, amiben dolgozik, kihatnak az eredményesség mellett a munkavállaló életfeltételeire, egészségére is.
A szervezett munkavégzésre vonatkozó egészségügyi és biztonsági előírások összességét, amelyeket szervezési, törvénykezési és intézményi szabályok támogatnak, munkavédelemnek nevezzük.
Mi a munkavédelem célja?
Röviden fogalmazva: a munkavédelem célja a szervezetten munkát végzők egészségének, testi épségének, a munkavégző képességének a védelme, amit egy biztonságos, kultúrált munkakörülmény biztosít számukra.
A személyi és tárgyi feltételeket –függetlenül a munkavégzés tulajdoni vagy szervezeti formáitól- oly módon kell megteremteni, hogy segítségükkel megelőzhetőek legyenek a foglalkozással összefüggő megbetegedések és a munkabalesetek. Lényeges, hogy ezek a feltételek legyenek összhangban egymással.
A munka hatékonyságát, a munkakedvet, a munkavállalók személyes hozzáállását nagyban befolyásolják a teremtett munkakörülmények, a szociális ellátottság, a biztonság.
A munkavédelem személyi feltételei a megfelelő szakképzettség, a pszichológiai, testi felkészültség, a foglalkozásban való tájékozottság, a munkavédelmi és biztonsági előírások, szabályok ismerete és ezek tudatos gyakorlati alkalmazása.
A tárgyi összetevők olyan munkamódszerek, munkaszervezeti formák, biztonsági eszközök kialakítása, alkalmazása, technológiák bevezetése, amelyek a baleseti veszélyt a legkisebb mértékre korlátozzák. Ez megvalósítható szakmai képzések által, valamint megfelelő szakmai képesítéssel rendelkező személy alkalmazásával.
A munkavédelem személyi feltételei balesetelhárítási alapképzéssel, illetve a rendszeresen ismétlődő képzések által valósíthatók meg.
Igazi eredmény, erős elkötelezettség mellett érhető el, ami egyformán érinti a munkáltatót és a munkavállalót egyaránt!
A munkavédelem célja továbbá a gépek, berendezések, eszközök biztonságossá tétele, valamint ezek megfelelő kezelésének ismerete, a munkavédelmi szabályok betartása által.
A munkavédelmi jogszabályok, rendeletek, határozatok, törvények, jogi meghatározásokat, követelményeket tartalmaznak. Ezen szabályok fontosságát tudatosítani kell a munkavállalókban, valamint meg kell ismertetni őket ezekkel. A tájékoztatás történhet a munkahelyen, vagy továbbképzés alkalmával, a cél a munkavédelmi információ átadása és az alkalmazás fontosságáról való meggyőzés.
Az alkalmazottak folyamatos felvilágosítása, valamint a szervezeti és tárgyi feltételek tökéletesítése nagymértékben hozzájárulnak a biztonságos munkavégzéshez.
Összefoglalva: a munkavédelem célja minden esetben a balesetek, egészségi károsodások elkerülése, megelőzése, amit a korszerű munkakörülmények kialakítása mellett, a munkavédelem alapvető szabályainak az ismerete segít. Hiszen a megbetegedések, a balesetek egyáltalán nem a munka velejárói! Odafigyeléssel, ismerettel, jó műszaki állapotban levő eszközök használatával biztonságossá tehető minden munkahely.
Kérjen ajánlatot átalánydíjas szolgáltatásunkra, és hasonlítsa össze az árakat!