Munkavédelmi képzés
Ahhoz, hogy a munkavállaló a foglalkoztatása teljes időtartama alatt rendelkezzen a biztonságos munkavégzés elméleti és gyakorlati tudnivalóival, a munkáltatónak kötelessége időközönként munkavédelmi oktatást tartania vagy tartatnia. A munkavédelmi képzést tarthatja a munkáltató, vagy egy belső megbízott, amelyen a munkavállalók megismerik a munkavédelmi jogszabályokat, valamint a munkavédelemmel kapcsolatos egyéb tudnivalókat.
A munkáltatónak kötelessége megbizonyosodnia arról, hogy a munkavállalók valóban elsajátították a biztonságos és az egészséget nem veszélyeztető munkavégzés szabályait, valamint, hogy ezeket alkalmazzák-e a gyakorlatban, a munkavégzés során.
A munkavédelmi oktatás elmulasztása komoly büntetést vonhat maga után, ami a munkáltatót terheli.
Mikor kell munkavédelmi képzést tartani?
- a munkavállaló munkába állása előtt
- munkakör vagy munkahely változtatásakor
- amennyiben megváltoznak a biztonságos munkavégzés valamint az egészséget nem veszélyeztető munkavégzés kritériumai
- ha új technológia kerül bevezetésre
- munkaeszközök átalakításakor
- súlyos kimenetelű baleset esetén
Továbbá, annak érdekében, hogy az ismeretekkel, jogszabályváltozásokkal, naprakészen legyenek a munkavállalók, ajánlott évente legalább egyszer ismétlődő munkavédelmi képzést tartani. Ugyanakkor súlyos baleset, vagy egyéb rendkívüli esemény bekövetkezésekor, a munkavállalóknak rendkívüli munkavédelmi oktatást kell tartani. Ebben az esetben a munkavédelmi képzést munkavédelmi szakember végzi, mivel munkabiztonsági szaktevékenységnek minősülő feladatról van szó.
A munkavédelmi oktatás elméleti és gyakorlati képzésből tevődik össze, és az oktatás keretein belül a munkavállalókkal ismertetni kell a:
- jogokat és kötelezettségeket (munkáltató, munkavállaló)
- munkahelyi veszélyeket és kockázatokat
- a veszélyek elleni védekezés módjait
- orvosi vizsgálatok menetét
- oktatások rendjét
- foglalkozási megbetegedések, munkabaleset, üzemi baleset fogalmát, valamint a teendőket ilyen esetben
- elsősegélynyújtás alapjait
- egyéni védőeszközök juttatásának rendjét
- az elsősegélynyújtás alapjait
- kézi és gépi anyagmozgatásokra vonatkozó előírásokat
- raktározási, tárolási szabályokat
A munkavédelmi képviselő az a munkavállalók által megválasztott személy, aki a dolgozók jogait és érdekeit képviseli a munkáltatóval való együttműködés során.
A munkavédelmi képviselő kötelező módon részt kell vegyen a törvény által előírt oktatáson.
A munkavédelmi képviselő képzésen a jelölteket felkészítik az érdekérvényesítés szabályaira, módszereire valamint a jogaik gyakorlására. Ugyanakkor megismertetik velük a szakhatóságokkal és a munkáltatóval való együttműködés formáit, és azokat az alapvető szakmai ismereteket, amelyek nélkülözhetetlenek a tevékenységük gyakorlásához.
A munkavédelmi képviselő részt vehet a munkabalesetek kivizsgálásában, a munkaterületeket érintő rendelkezések előkészítésében, beléphet munkaidőben a munkahelyekre, ugyanakkor a biztonságos munkavégzés megvalósításával kapcsolatban véleményezési, tanácsadási jogosultsággal rendelkezik.
A piacon egyedi módon, mi bírsággaranciát is vállalunk. A bírsággaranciáról szóló igazolásunkat itt tekintheti meg: