Munkaruha szabályzat
A Munka Törvénykönyve értelmében „Ha a munka a ruházat nagymértékű szennyeződésével vagy elhasználódásával jár, a munkáltató a munkavállalónak munkaruhát köteles biztosítani.”, ugyanakkor egyéb, a szükséges tanúsítással rendelkező, egyéni védőeszközöket juttathat a munkavállalók számára.
A munkaruha szabályzat szerint egyéni védőeszközt használatba adni illetve venni, csak akkor szabad, ha az rendelkezik a megfelelő típusbizonyítvánnyal és megfelelőségi nyilatkozattal.
Általános követelményként, a munkáltató, a biztonságos és az egészséget nem veszélyeztető munkavégzés megvalósításakor, köteles figyelembe venni a kollektív műszaki védelem elsőbbségét, az egyéni védelemmel szemben.
A védőeszközök juttatása és használata, a munkaruha szabályzat betartása egyaránt kötelező munkáltató és munkavállaló részére.
Néhány alapvető, ide kapcsolódó megnevezés meghatározása:
- Munkaruha – a jogszabályi előírások alapján a munkáltató által az alkalmazottak számára biztosított ruházat a munkavégzés idejére
- Formaruha – bizonyos munkakörökben, a tevékenység ideje alatt kötelező módon viselendő ruházat
- Egyéni védőeszköz – minden olyan eszköz, amelyet a munkavállaló azért tart magánál, vagy azért visel, hogy használatával a munkafolyamatból, a munkavégzésből eredő kockázatokat lecsökkentse, az egészséget nem veszélyeztető mértékűre (fejvédők, szemvédők, arcvédők, hallásvédők, védő-lábbelik, védőruhák, védőkesztyűk, leesés elleni védőeszközök). A közönséges munkaruha és az olyan formaruha vagy egyenruha, amit nem a dolgozó egészségének és biztonságának védelmére terveztek nem minősül védőeszköznek.
- Éleslátást biztosító szemüveg képernyő előtti munkavégzéshez – a képernyő előtti munkavégzéshez használt szemüveglencse és keret, amit a szemészeti szakvizsgálat alapján határoztak meg
A ruházati cikkeknek van egy kihordási időtartamuk, amit a ruházati cikkek elhasználódására ható tevékenységek figyelembevételével lehet meghatározni.
A munkaruha szabályzat értelmében, az egyéni védőeszközök juttatása terén egyaránt kötelezettségei vannak a munkáltatónak és a munkavállalónak is.
A munkáltató kötelezettségei:
- megfelelő ruházattal és egyéni védőeszközzel ellátni a munkavállalót, amennyiben munkavégzés közben a testi épségét vagy az egészségét károsító hatás áll fenn
- csak megfelelő minősítéssel ellátott védőfelszerelést, védőeszközt beszerezni
- biztosítani a védőeszközök rendeltetésszerű használhatóságát, a tisztítást, javítást, az esetleges cseréket, pótlásokat
- gondoskodni a vonatkozó szabályok betartásával, a védőeszköz polcon csoportosítva történő tárolásáról
- a nem javítható védőeszköz selejtezése
Továbbá a munkáltató soron kívül ellenőrzi az egyéni védőeszköz megfelelőségét, nyilvántartó lapot állít ki a védőeszköz kiadásáról, a biztonságtechnikai referens oktatás keretén belül tájékoztatja a munkavállalókat a munkahelyen fennálló kockázatok mértékéről, jellegéről.
A munkavállaló kötelezettségei:
- az előírt munkavégzéshez kötelező módon használni az egyéni védőeszközt
- jelezni a biztonságtechnikai referens felé a védőeszköz elhasználódását
- a védőeszközök nem megfelelő használatából történő megrongálódás esetén, a keletkezett károkat megtéríteni
A piacon egyedi módon, mi bírsággaranciát is vállalunk. A bírsággaranciáról szóló igazolásunkat itt tekintheti meg: